W naszych okolicach warto zobaczyć

Zapora Pilchowicka

Agroturystyka Eden poleca

Zapora Pilchowicka

W XIX wieku Dolny Śląsk nawiedziła wielka powódź i wówczas podjęto decyzję o budowie zapory. której projekt wykonał inż. Curt Buchmann. Budowę jej rozpoczęto na rzece Bóbr, w 1902 roku. Była to wówczas największa inwestycja w Królestwie Pruskim. Prace zakończono w 1912 roku i zaporę uroczyście otwarto 16. listopada 1912 roku. Podczas II Wojny Światowej zapora Pilchowice była pilnie chronionym obiektem, cały czas pilnował go niewielki oddział wojsk niemieckich. Obecnie zapora Pilchowice jest drugą co do wielkości zaporą wodną w Polsce. Liczy ona 69 metrów wysokości i 270 metrów szerokości. Dzięki temu, że została wybudowana, na miejscu powstał też zalew, a poniżej zapory elektrownia wodna.


Zapora Pilchowicka

Dodatkowymi atrakcjami okolic zapory przy brzegach Jeziora Pilchowickiego są most kolejowy oraz stacja kolejowa Pilchowice Zapora, z której rozpościera się piękny widok na Karkonosze. Niewątpliwie jest to wspaniałe i wyjątkowe miejsce na spacery gdzie można podziwiać piękne widoki w ciszy i spokoju.

Zapora udostępniona jest dla zwiedzających bezpłatnie i można ją obejrzeć z trzech, różnych perspektyw. Pierwszą z nich jest spacer po koronie zapory. Po drugie można ją zobaczyć z oddali w całej jej okazałości, podążając za niebieskimi oznaczeniami szlaku, który doprowadzi do nieczynnej stacji kolejowej Pilchowice. Idąc jeszcze dalej można dojść do starego kolejowego mostu, którego uważa się za jednego z największych wiszących mostów kolejowych w Polsce. Po trzecie zaporę Pilchowicką można także obejrzeć od strony elektrowni, zwiedzanie samej elektrowni jest jednak niemożliwe. Piękne miejsce warte uwagi!

AGROTURYSTYKA EDEN
Sędziszowa, ul. Złotoryjska 2
59-540 Świerzawa

Oferta

Zasady pobytu

Certyfikat jakości

Certyfikat Agroturystyka Eden

Odnowa biologiczna

DLA KLIENTÓW EDENU - 10% RABATU

Odnowa biologiczna w Świerzawie

Moc atrakcji w okolicy dla osób w każdym wieku

W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy

Góry i Pogórze Kaczawskie

Agroturystykla Eden

Copyright © 2019   www.eden.agro.pl  Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.