Polecamy zwiedzanie pięknych zakątków

Świerzawa i okolice

Agroturystyka Eden zaprasza

Tereny warte zobaczenia

Świerzawa

Świerzawa to nad wyraz interesujące miasteczko historyczne w województwie dolnośląskim, położone w dolinie Kaczawy, w centralnej części Pogórza Kaczawskiego.

Pierwsze wzmianki, mówiące o Świerzawie i świadczące o czasie jej powstania, pochodzą z 1195 roku. Początek dzisiejszej Świerzawy wiąże się z budową drewnianego kościoła na polecenie Bolesława Wysokiego, na terenie obecnego miasta. Najwcześniejsze informacje, jakie istnieją w formie i pisemnej traktujące o tym uroczym miasteczku na Dolnym Śląsku, pochodzą z roku 1268.


Świerzawa

Świerzawa miała z pewnością niemało szczęścia, bowiem działania będące wynikiem II Wojny Światowej nie przyczyniły się do decydującego regresu gospodarczego. Nie przyniosły również znacznych zniszczeń w zabudowie i architekturze tegoż miasteczka. Dzięki temu, przetrwały na terenie Świerzawy budowle o wartości zabytkowej, które bez wątpienia warte są uwagi każdego przybywającego w te okolice turysty.

Kościół p.w. św. Jana i św. Katarzyny w Świerzawie

Najstarszym i najbardziej znaczącym zabytkiem Świerzawy jest późnoromański kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Umiejscowiony jest na pograniczu Świerzawy i Sędziszowej, stąd różne źródła podają naprzemiennie obie lokalizacje.


Kościół w Świerzawie

W 1976 roku świątynia została objęta planem ochrony zabytków. Wiązało się to z pracami konserwatorskimi, które trwały do 2001 r. W 2003 roku kościół udostępniono do zwiedzania turystom. Nieco później bo w 2005 roku rozpoczęto renowację wieży kościoła, która to renowacja objęła schody i podłogi. Został też wybudowany dodatkowy strop dzięki czemu wieża pełni funkcję widokową. W czasie przeprowadzania prac konserwatorskich mensy ołtarzowej, w sierpniu 1998 r. odnaleziono ukryte relikwie w kamiennym relikwiarzu, z odciśniętą pieczęcią biskupa Kulumbacha z pogranicza bawarsko-frankońskiego.

Dobków

Dobków to spokojna i urokliwa wieś na pograniczu pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich. W 2011 roku zyskała tytuł najpiękniejszej wsi regionu, w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.


Dobków

Pierwsze wzmianki o Dobkowie pochodzą z 1203 r. jest więc to miejscowość naprawdę wiekowa. Przez Dobków przebiegają szlaki rowerowe, jest to też doskonały teren do pieszych wędrówek. Mnóstwo zieleni i spokojna okolica pozwolą na wyciszenie i oderwanie się od szarej rzeczywistości. Mieszkańcy Dobkowa z własnej inicjatywy stworzyli Ekomuzeum Rzemiosła. Wielu z nich to rękodzielnicy, w związku z tym corocznie wieś organizuje warsztaty artystyczne, podczas których można nauczyć się lepienia z gliny, tkactwa czy bibułkarstwa. Otwarci na turystów mieszkańcy i sama okolica, zachęcają do przyjazdu.

Co warto zobaczyć w Dobkowie

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie to miejsce, gdzie można podpatrzyć życie i pracę ceramików, pszczelarzy i zwykłych ludzi w sudeckiej wiosce. Jeśli ktoś jest chętny, może spróbować wydoić krowę, wyrobić ser lub wypiec chleb. Można zapoznać się z historią wsi i regionu, przekazaną w interesujący sposób.


Ekomuzeum rzemiosła w Dobkowie

Ciekawą częścią Ekomuzeum jest oferta skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, mianowicie warsztaty ceramiczne, bibułkarskie czy pszczelarskie. Czynny udział w tego typu zajęciach artystycznych z pewnością pozostawi miłe wspomnienia.

Szlak kapliczek w Dobkowie

Dobków jest jednym z miejsc, gdzie mieści się zdumiewająco duża ilość kapliczek i krzyży przydrożnych. Szlak prowadzi wzdłuż wsi oraz w okolicach Dobkowa. Podążając nim mija się niemal 30 zabytkowych, w większości XIX w. kapliczek i krzyży przydrożnych. Prezentują one warsztat i talent lokalnych kamieniarzy, a dzięki tabliczkom informacyjnym, można poznać historie ludzi, którzy je postawili. Figury przydroż­nych Świętych otoczone są legendami jak np. ta o św. Nepomucenie, któ­ra mówi, że każdy, kto rękę na jego wizerunek podniesie, zostanie ukarany.

Kościół św. Idziego

Kościół w Dobkowie wzniesiony został w 1399 roku. Aktualny kształt to efekt przebudowy, która odbyła się w 1735 roku, w wyniku której kościół zyskał barokowy ksztat. Na zainteresowanie zasługuje wystrój i wyposażenie. Drewniany polichromowany ołtarz główny i boczny z XVIII w. oraz piękna kamienna chrzcielnica z XVII w. to z pewnością godne uwagi elementy. Ponadto kościół w swoim wnętrzu kryje warte obejrzenia figury Apostołów z XVI/XVII w. oraz obrazy olejne, a także ławki, jakie zachowały się na emporze.

Lubiechowa

Lubiechowa to spokojna miejscowość w Sudetach, ulokowana na pograniczu Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego. Obfituje w atrakcje turystyczne, które każdy przybysz powinien zobaczyć.

Okole

Z pewnością warto się udać na najwyższy szczyt Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich, z którego roztacza się fascynujący widok na Łysą Górę, Rudawy Janowickie i Karkonosze. Dawniej znajdował się tu chętnie odwiedzany przez turystów punkt widokowy, obecnie mieszczą się tylko pozostałości tejże budowli. W dojściu na szczyt pomaga oznakowana ścieżka o dł. ok. 1.600 m. Na szczycie znajduje się zespół skałek złożonych z zieleńców, o oryginalnych kształtach.


Okole

O każdej porze roku fascynująca bujna przyroda i zapierające dech w piersiach widoki wynagradzają wysiłek włożony w podejście na szczyt. Dorodne świerki, liczne buki, jawory, murawy bliźniczkowe, obfitość mchów i porostów, kserofity oraz liczne gatunki zwierząt to walory Okola i okolicy.

Kamieniołom

Odosobnione wzniesienie o wysokości 424 m w Rowie Świerzawy, porośnięte jest lasem świerkowym. To miejsce  jest świetnie znane zbieraczom minerałów, gdyż południowo-zachodnie zbocze, przecina wyrobisko kamieniołomu, w którym występują  migdałowce melafirowe z pięknymi szczotkami ametystów. Można tam też znaleźć agaty, które mają różne kształty i barwy od żółtej przez niebieską, zieloną po szarobiałą. Agaty występują we wszystkich partiach wyrobiska.

UWAGA! Kamieniołom to kopalnia odkrywkowa, gdzie naturalnym zagrożeniem moża być osuwanie się zbocza, a nawet obrywanie skał. Dlatego podczas jego penetracji wskazana jest ostrożność, asekuracja innych osób i oczywiście posiadanie kasków ochronnych.

Kościół św. Piotra i Pawła

Kościół św. Piotra i Pawła to jeden z najcenniejszych zabytków Pogórza Kaczawskiego. Postawiony w latach 1260-1270. Rozbudowano go (prezbiterium) w XIV w., natomiast w  XIX w. został przebudowany.

To na co warto zwrócić uwagę, to XIV-wieczne freski w prezbiterium, wśród których znajduje się m.in. św. Jerzy walczący ze smokiem. Warto zainteresować się także drewnianym polichromowanym ołtarzem z 1613 r. i kamienną chrzcielnicą z 1549 r. oraz obrazami olejnymi z XVII w.

Zagroda danieli

Ranczo Okole to zaprzyjaźnione gospodarstwo agroturytyczne, w którym można podziwiać niezwykłe stado danieli zamieszkujące pokaźny zagrodzony teren w pobliżu zabudowań. Daniel jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym zwierzęciem parkowym w Europie. Są to zwierzęta ostrożne lecz zarazem towarzyskie. Mają bardzo wyostrzone zmysły, słuchem i węchem dorównują jeleniowi, mają natomiast lepszy od niego wzrok, do tego stopnia, iż potrafią odróżnić od tła stojącego nieruchomo człowieka.


Zagroda Danieli

Daniele z Lubiechowej są przyzwyczajone do ludzi i z zaciekawieniem obserwują turystów licząc na smaczne kąski. Dokarmianie tych pięknych zwierząt może być ciekawym zajęciem szczególnie dla dzieci.

Nowy Kościół i Różana

Nowy Kościół to malownicza wioska w Sudetach położona na Pogórzu Kaczawskim. Na liście zabytków zlokalizowanych w tej miejscowości znajdują się:

  • Ruina romańskiego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny

  • Budynek bramny z XV/XVI w.
  • Park z pierwszej poł. XIX w.

Nowy Kościół i Różana

Okolice wsi Nowy Kościół i pobliskiej osady Różana to miejsca, gdzie znajdują się najbardziej znane i największe w Polsce złoża agatów. Bryły agatowe najczęściej mają średnicę około 10 cm, ale bywają też geody 20-to, a nawet 50-cio centymetrowe. W południowo-wschodnim zboczu góry Wołek koło wsi Różana istniał niegdyś stary kamieniołom, w którym wydobywano agaty wstęgowe uważane za najpiękniejsze, a jednocześnie za występujące najrzadziej. Agaty z tego terenu są bardzo cenione i nadają się do obróbki artystycznej.


Agaty złoża minerałów

Sokołowiec

Sokołowiec to kolejna niewielka miejscowość położona w Sudetach, mieszcząca w sobie liczne warte obejrzenia zabytki. Pośród nich jest:

  • Kościół p.w. św. Jadwigi, we wnętrzu którego można zobaczyć bogate, w przeważającej mierze barokowe wyposażenie.

  • Pałac dolny pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku, przy którym znajduje się rozległy park krajobrazowy z XVIII/XIX w. oraz dawne budynki gospodarcze.

  • Pałac środkowy z końca XVIII w. - obecnie zachowały się tylko mury. Przed dworem zlokalizowane są budynki gospodarcze oraz pozostałości niewielkiego parku z XVII/XVIII w.

  • Pałac górny powstały w XIX w. - w przyziemiu zachowały się sklepienia sieciowe, a w holu strop kasetonowy ze znakami zodiaku. Obecnie jest własnością prywatną. Do pałacu przylega park krajobrazowy założony w XIX w.


Sokołowiec

AGROTURYSTYKA EDEN
Sędziszowa, ul. Złotoryjska 2
59-540 Świerzawa

Oferta

Zasady pobytu

Certyfikat jakości

Certyfikat Agroturystyka Eden

Odnowa biologiczna

DLA KLIENTÓW EDENU - 10% RABATU

Odnowa biologiczna w Świerzawie

Moc atrakcji w okolicy dla osób w każdym wieku

W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy

Góry i Pogórze Kaczawskie

Agroturystykla Eden

Copyright © 2019   www.eden.agro.pl  Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.