W zwiedzaniu Sudetów polecamy

Rudawy Janowickie i okolice

Agroturystyka Eden oferuje pokoje dla gości

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, którego najwyższym szczytem jest Skalnik. Jednakże Rudawy Janowickie dostępne są również dla przeciętnych turystów i można je zdobyć bez karkołomnej wspinaczki. Pasjonaci fotografowania szczególnie będą zadowoleni z poczynionego wysiłku, bowiem oszałamiające i rozległe widoki umożliwiają zrobienie fantastycznych zdjęć. Miłośnicy natury mogą natknąć się na wiele ciekawych gatunków ptaków i roślin. Okolica jest atrakcyjna także dla wielbicieli zabytków i architektury.


Rudawy Janowickie

Na terenie całych Rudaw jest wytyczonych wiele interesujących tras rowerowych, zróżnicowanych krajobrazowo, jak i technicznie. Dla turystyki pieszej malują się bogate krajobrazowo trasy, wśród nich, nie tylko formy skalne, doliny i jeziora, ale także liczne zabytki architektury - zamki i pałace. Dla poszukiwaczy minerałów teren ten jest szczególnie wartościowy, ponieważ znajdują się tu liczne ślady wyrobisk, kamieniołomów, które związane są z eksploatacją podziemną i odkrywkową surowców mineralnych, m.in. tereny Miedzianki. Zimą partie szczytowe i przełęcze Rudawskiego Parku Krajobrazowego stają się ciekawymi trasami na wędrówki narciarskie.

Rudawski Park Krajobrazowy z pewnością stanowi jedną z najpiękniejszych enklaw przyrodniczych na Dolnym Śląsku. Na obszarze Parku występuje 127 gatunków ptaków, wśród których 115 objętych jest całkowitą ochroną prawną. W okolicach stawów hodowlanych w Bukowcu i Kapnikach można spotkać m.in. łabędzia niemego, dzięcioła zielonosiwego oraz derkacza. Lasy zamieszkiwane są przez takie zwierzęta, jak jeleń, łoś, borsuk, piżmak, gronostaj i wiele innych. Od niedawna goszczą tu także rysie. Całkowitą ochroną objęte zostały także 33 gatunki roślin. Wśród nich występuje dziewięćsił bezłodygowy, storczyk szerokolistny czy zimowit jesienny.

Kolorowe jeziorka

Kolorowe Jeziorka to jedno z atrakcyjniejszych miejsc na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ich kolor ma związek z występowaniem różnych związków chemicznych w poszczególnych jeziorkach, powstałych na miejscu wyrobisk kopalnianych. Niespotykane zabarwienie wody stwarza bajkowy klimat, dlatego warto wybrać się tu na romantyczny spacer. Dla łaknących wiedzy powstała tu ścieżka dydaktyczną „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka", dzięki której turyści mogą zgłębić informacje o jeziorkach i okolicznej przyrodzie.

Purpurowe Jeziorko

Purpurowe Jeziorko to zalane wyrobisko po kopalni o wdzięcznej nawie „Nadzieja”. Wydobywano tutaj piryt. Woda w kolorze brunatnym zawdzięcza swoją barwę dużym nasyceniem związków żelaza. Malownicze otoczenie, na które składają się efektowne skarpy i okazałe drzewa, sprawia że można tu choć na chwil zapomnieć o codziennych obowiązkach i problemach.


Purpurowe Jeziorko

Błękitne jeziorko

Jeziorko Błękitne zwane także Lazurowym lub Turkusowym, ponieważ jego zabarwienie jest zmienne w zależności od pory roku. Znajduje się na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”, a swój koloryt bierze ze związków miedzi. Woda w nim jest przejrzysta i bez zapachu. Jest niewielkich rozmiarów, ale za to nad wyraz urokliwe.


Błękitne Jeziorko

Zielone Jeziorko (Zielony Stawek)

Zielone Jeziorko to zbiornik powstały na wyrobisku dawnej kopalni „Gustaw Grube”. Niestety nie zawsze uda się go zobaczyć, bowiem podczas suchych okresów doszczętnie wysycha. W związku z tym najlepiej się tam udać jesienią.

Zamek Bolczów

Będąc w tych okolicach warto obejrzeć ruiny piastowskiego zamku rycerskiego, wzniesionego na wysokości 562 m n.p.m. Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, bo o nim mowa zbudowano na polecenie dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów ok. 1375 r.


Zamek Bolczów zamek rycerski

Pomimo znakomitych warunków obronnych, w czasie wojny trzydziestoletniej zamek został spalony. Od tamtej pory nie wrócił już do dawnej świetności. Do dzisiaj zachowały się tylko malownicze ruiny zamku, z których rozpościerają się fantastyczne widoki.

Miedzianka

Miejscowość położona na wysokości około 480-520 m n. p. m. pomiędzy doliną rzeki Bóbr, a doliną Miedzianego Potoku, w sąsiedztwie Janowic Wielkich, Mniszkowa i Ciechanowic. Miedzianka uchodziła w latach swojej świetności jako jedno z najpiękniejszych miasteczek Sudetów. Stanowiła prężny ośrodek górniczy, działający od XIII w.


Miedzianka

Warto odwiedzić to urokliwe miejsce, z którego roztacza się malowniczy widok na Góry Sokole, Ołowiane, dolinę rzeki Bóbr i Karkonosze. Uwagę przykuwa samotny zabytkowy kościół, wzniesiony jako ewangelicki z 1826 roku. Obecnie Miedzianka to tylko kilka domów i budynek sakralny, lecz roztaczający się z niej czarujący widok na góry przyciąga turystów, jak za czasów jej świetności.

Zobacz materiał o tajnej kopalni uranu w Miedziance KLIKNIJ TUTAJ.


AGROTURYSTYKA EDEN
Sędziszowa, ul. Złotoryjska 2
59-540 Świerzawa

Oferta

Zasady pobytu

Certyfikat jakości

Certyfikat Agroturystyka Eden

Odnowa biologiczna

DLA KLIENTÓW EDENU - 10% RABATU

Odnowa biologiczna w Świerzawie

Moc atrakcji w okolicy dla osób w każdym wieku

W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy

Góry i Pogórze Kaczawskie

Agroturystykla Eden

Copyright © 2019   www.eden.agro.pl  Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.