Budowle warte uwagi

Zamki i pałace

Wynajem pokoi - Agroturystyka Eden zaprasza

Zamki i pałace

Zamek Wleń Lenno

Zamek Wleń to kolejna atrakcja, która stanowi ciekawy punkt turystyczny dla wszystkich osób chcących zapoznać się z historią zamku i poobserwować okoliczne tereny z baszty widokowej. Zamek Wleń nazywany również zamkiem Lenno powstał najprawdopodobniej już w XII wieku i jest najstarszym murowanym zamkiem na terenie Dolnego Śląska. W niewielkiej części dotrwał do czasów współczesnych. O ile same mury w najwyższym miejscu mają zaledwie 2 do 3 metrów wysokości, o tyle można z powodzeniem wspiąć się na przygotowaną do zwiedzania wieżę i podziwiać roztaczające się z niej piękne, zapierające dech w piersi - malownicze widoki.


Zamek Wleń

Zamek położony jest w Górach Kaczawskich mniej więcej między Lwówkiem Śląskim, a Jelenią Górą, w odległości około jednego kilometra od Wlenia. Sam zamek znajduje się na Górze Zamkowej zlokalizowanej zaraz przy miasteczku Wleń i prowadzą na niego dwie drogi, jedna z nich jest stroma. Główną atrakcją Zamku Lenno jest sześcioboczna wieża obronna - idealny punkt dla wszystkich miłośników wież widokowych i poszukiwaczy pięknych kadrów krajobrazów.

Zamek Grodziec

W malowniczej scenerii na powulkanicznym, stromym wzgórzu wznosi się bajeczna budowla - to Zamek Grodziec. Położony jest z dala od zgiełku w malutkiej wsi na bazaltowej górze, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Bolesławcem, a Złotoryją. Historia zamku jest długa, zawiła i dość burzliwa. Zamek parokrotnie ulegał zniszczeniu, a następnie odbudowywano go aż do obecnej, dzisiejszej formy. Można go uznać za jeden z najciekawszych tego typu obiektów w naszym kraju, który cieszy się od lat niepowtarzalnym klimatem i ogromną popularnością wśród licznej rzeszy turystów.


Zamek Grodziec

Tuż za bramą wjazdową grodzieńskiego zamku można zobaczyć sporych rozmiarów przedzamcze. Od zamku jest ono oddzielone resztką nawodnionej fosy. Znajduje się tutaj most zwodzony oraz charakterystyczna efektowna brama z wejściem dla konnych i pieszych. To malownicze miejsce otaczane jest ruinami murów obwodowych i dwiema basztami, niegdyś połączonymi mostkiem. Zamek Grodziec tworzą dwie sporych rozmiarów kondygnacje. Na parterze wszyscy turyści mogą podziwiać wielką salę oraz komnatę kominkową. Z kolei na piętrze można zwiedzić ciekawą kaplicę, salę rycerską oraz komnaty książęce. Średniowieczny klimat zamku jest tutaj mocno wyczuwalny. Przyczynia się do tego mnóstwo tajemnych przejść, wieżyczek, zakamarków, tuneli łączących pomieszczenia, krętych wąskich schodów czy bardzo niskich stropów. Zamek Grodziec stanowi krańcowy punkt na zielonym Szlaku Zamków Piastowskich.

Zamek Bolków

Bolków powstał jako osada targowa w XIII wieku. Pomyślny rozwój zawdzięczał dogodnemu położeniu na szlaku handlowym wiodącym z Czech do Legnicy, a także opiece książąt rezydujących na miejscowym zamku. Tę gotycką budowlę pozostającą dziś w trwałej ruinie, wzmiankowano po raz pierwszy w 1277 r. Ciekawostką Zamku Bolków jest przypuszczenie, że w 1945 r. Niemcy ukryli tam bursztynową komnatę.


Zamek Bolków

Corocznie, na przełomie lipca i sierpnia, na zamku w Bolkowie odbywa się Castle Party, jeden z największych w Europie festiwali muzyki w klimacie rocka gotyckiego. Festiwal trwa cztery dni od godzin popołudniowych do późnych godzin nocnych, zarówno na zamku, jak i w klubach.

Zamek Lipa

Zamek w Lipie postawiono prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku, a w XVII i XIX w został przebudowany. Powszechnie przyjmuje się, że zbudowano go z inicjatywy przedstawiciela jednego ze śląskich rodów rycerskich, jednakże wybrane źródła wiążą go z zakonem templariuszy. W 1821 r. budowla została częściowo rozebrana.


Zamek Lipa

W 15 lat później właściciel odrestaurował i przebudował zamek w stylu neogotyckim. Jednakże podczas II-ej wojny światowej uległ zniszczeniu i jak dotąd nie został odbudowany. Pomimo takiego smutnego obrazu warto czym prędzej zobaczyć to, co jeszcze się zachowało, ruina wciąż bowiem zachwyca atrakcyjną formą i wabi aurą tajemniczości podsycaną przez mnogość mrocznych pomieszczeń, przejść i zakamarków.

Zamek Bolczów

Będąc w tych okolicach warto obejrzeć ruiny piastowskiego zamku rycerskiego, wzniesionego na wysokości 562 m n.p.m. Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, bo o nim mowa zbudowano na polecenie dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów ok. 1375 r.


Zamek Bolczów

Pomimo znakomitych warunków obronnych, w czasie wojny trzydziestoletniej zamek został spalony. Od tamtej pory nie wrócił już do dawnej świetności. Do dzisiaj zachowały się tylko malownicze ruiny zamku, z których rozpościerają się fantastyczne widoki.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik został wzniesiony w latach 50. XIV wieku na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Zamek na przestrzeni lat był rozbudowywany, co sprawiło, że jego struktura jest nieregularna. Praktycznie cały obiekt jest udostępniony dla turystów. Na dziedzińcu stoi oryginalny pręgierz z XVI w.


Zamek Chojnik

Wśród atrakcji można wymienić choćby możliwość postrzelania z kuszy czy zrobienie zdjęcia w stroju rycerskim. Jeśli dopisze szczęście, można natrafić na pokazy walk rycerskich organizowane przez miejscowe bractwo rycerskie. Poza tym z wieży zamkowej rozciąga się zachwycająca panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie, zachęcająca do robienia pamiątkowych fotografii.

Pałac Łomnica

Pałac i Folwark Łomnica to osobliwe miejsce, gdzie można znaleźć moc ciekawych atrakcji. Na rozległym terenie znajduje się Duży Pałac, Folwark, Mały Pałac i Park. Duży Pałac zaprasza do zwiedzania sal historycznych. Istnieje też możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej opowiadającej o losach Łomnicy. Mały Pałac służy za hotel i restaurację. W budynku znajduje się wiele zabytkowych mebli i portretów.


Pałac Łomnica

Spacer po olbrzymim parku krajobrazowym otaczającym oba pałace pozwoli na wypoczynek i złapanie oddechu. Natomiast na Łomnickim Folwarku można przybliżyć sobie życie i pracę w dawnym gospodarstwie rolnym. Mieści się tu piekarnia, sklep lniarski, sklep folwarczny z regionalnym rękodziełem oraz kuchnia, w której można wziąć udział szkoleniu kulinarnym. W kuźni natomiast jest okazja do poznania zawodu kowala. Ponadto Pałac Łomnica zachęca turystów licznymi imprezami.

AGROTURYSTYKA EDEN
Sędziszowa, ul. Złotoryjska 2
59-540 Świerzawa

Oferta

Zasady pobytu

Certyfikat jakości

Certyfikat Agroturystyka Eden

Odnowa biologiczna

DLA KLIENTÓW EDENU - 10% RABATU

Odnowa biologiczna w Świerzawie

Moc atrakcji w okolicy dla osób w każdym wieku

W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy

Góry i Pogórze Kaczawskie

Agroturystykla Eden

Copyright © 2019   www.eden.agro.pl  Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.