Świerzawa i okolice

 

Świerzawa

Świerzawa to nad wyraz interesujące miasteczko historyczne w województwie dolnośląskim, położone w dolinie Kaczawy, w centralnej części Pogórza Kaczawskiego.

Pierwsze wzmianki, mówiące o Świerzawie i świadczące o czasie jej powstania, pochodzą z 1195 roku. Początek dzisiejszej Świerzawy wiąże się z budową drewnianego kościoła na polecenie Bolesława Wysokiego, na terenie obecnego miasta. Najwcześniejsze informacje, jakie istnieją w formie i pisemnej traktujące o tym uroczym miasteczku na Dolnym Śląsku, pochodzą z roku 1268.

swierzawa

Świerzawa miała z pewnością niemało szczęścia, bowiem działania będące wynikiem II Wojny Światowej nie przyczyniły się do decydującego regresu gospodarczego. Nie przyniosły również znacznych zniszczeń w zabudowie i architekturze tegoż miasteczka. Dzięki temu, przetrwały na terenie Świerzawy budowle o wartości zabytkowej, które bez wątpienia warte są uwagi każdego przybywającego w te okolice turysty.

Kościół p.w. św. Jana i św. Katarzyny w Świerzawie

Najstarszym i najbardziej znaczącym zabytkiem Świerzawy jest późnoromański kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Umiejscowiony jest na pograniczu Świerzawy i Sędziszowej, stąd różne źródła podają naprzemiennie obie lokalizacje.

kosciol sw jana i katarzyny swierzawa

W 1976 roku świątynia została objęta planem ochrony zabytków. Wiązało się to z pracami konserwatorskimi, które trwały do 2001 r. W 2003 roku kościół udostępniono do zwiedzania turystom. Nieco później bo w 2005 roku rozpoczęto renowację wieży kościoła, która to renowacja objęła schody i podłogi. Został też wybudowany dodatkowy strop dzięki czemu wieża pełni funkcję widokową. W czasie przeprowadzania prac konserwatorskich mensy ołtarzowej, w sierpniu 1998 r. odnaleziono ukryte relikwie w kamiennym relikwiarzu, z odciśniętą pieczęcią biskupa Kulumbacha z pogranicza bawarsko-frankońskiego.

 

Dobków

Dobków to spokojna i urokliwa wieś na pograniczu pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich. W 2011 roku zyskała tytuł najpiękniejszej wsi regionu, w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

dobkow

Pierwsze wzmianki o Dobkowie pochodzą z 1203 r. jest więc to miejscowość naprawdę wiekowa. Przez Dobków przebiegają szlaki rowerowe, jest to też doskonały teren do pieszych wędrówek. Mnóstwo zieleni i spokojna okolica pozwolą na wyciszenie i oderwanie się od szarej rzeczywistości. Mieszkańcy Dobkowa z własnej inicjatywy stworzyli Ekomuzeum Rzemiosła. Wielu z nich to rękodzielnicy, w związku z tym corocznie wieś organizuje warsztaty artystyczne, podczas których można nauczyć się lepienia z gliny, tkactwa czy bibułkarstwa. Otwarci na turystów mieszkańcy i sama okolica, zachęcają do przyjazdu.

Co warto zobaczyć w Dobkowie

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie to miejsce, gdzie można podpatrzyć życie i pracę ceramików, pszczelarzy i zwykłych ludzi w sudeckiej wiosce. Jeśli ktoś jest chętny, może spróbować wydoić krowę, wyrobić ser lub wypiec chleb. Można zapoznać się z historią wsi i regionu, przekazaną w interesujący sposób.

dobkow

Ciekawą częścią Ekomuzeum jest oferta skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, mianowicie warsztaty ceramiczne, bibułkarskie czy pszczelarskie. Czynny udział w tego typu zajęciach artystycznych z pewnością pozostawi miłe wspomnienia.

Szlak kapliczek w Dobkowie

Dobków jest jednym z miejsc, gdzie mieści się zdumiewająco duża ilość kapliczek i krzyży przydrożnych. Szlak prowadzi wzdłuż wsi oraz w okolicach Dobkowa. Podążając nim mija się niemal 30 zabytkowych, w większości XIX w. kapliczek i krzyży przydrożnych. Prezentują one warsztat i talent lokalnych kamieniarzy, a dzięki tabliczkom informacyjnym, można poznać historie ludzi, którzy je postawili. Figury przydroż­nych Świętych otoczone są legendami jak np. ta o św. Nepomucenie, któ­ra mówi, że każdy, kto rękę na jego wizerunek podniesie, zostanie ukarany.

Kościół św. Idziego

Kościół w Dobkowie wzniesiony został w 1399 roku. Aktualny kształt to efekt przebudowy, która odbyła się w 1735 roku, w wyniku której kościół zyskał barokowy ksztat. Na zainteresowanie zasługuje wystrój i wyposażenie. Drewniany polichromowany ołtarz główny i boczny z XVIII w. oraz piękna kamienna chrzcielnica z XVII w. to z pewnością godne uwagi elementy. Ponadto kościół w swoim wnętrzu kryje warte obejrzenia figury Apostołów z XVI/XVII w. oraz obrazy olejne, a także ławki, jakie zachowały się na emporze.

 

Lubiechowa

Lubiechowa to spokojna miejscowość w Sudetach, ulokowana na pograniczu Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego. Obfituje w atrakcje turystyczne, które każdy przybysz powinien zobaczyć.

Okole

Z pewnością warto się udać na najwyższy szczyt Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich, z którego roztacza się fascynujący widok na Łysą Górę, Rudawy Janowickie i Karkonosze. Dawniej znajdował się tu chętnie odwiedzany przez turystów punkt widokowy, obecnie mieszczą się tylko pozostałości tejże budowli. W dojściu na szczyt pomaga oznakowana ścieżka o dł. ok. 1.600 m. Na szczycie znajduje się zespół skałek złożonych z zieleńców, o oryginalnych kształtach.

okole

O każdej porze roku fascynująca bujna przyroda i zapierające dech w piersiach widoki wynagradzają wysiłek włożony w podejście na szczyt. Dorodne świerki, liczne buki, jawory, murawy bliźniczkowe, obfitość mchów i porostów, kserofity oraz liczne gatunki zwierząt to walory Okola i okolicy.

Kamieniołom

Odosobnione wzniesienie o wysokości 424 m w Rowie Świerzawy, porośnięte jest lasem świerkowym. To miejsce  jest świetnie znane zbieraczom minerałów, gdyż południowo-zachodnie zbocze, przecina wyrobisko kamieniołomu, w którym występują  migdałowce melafirowe z pięknymi szczotkami ametystów. Można tam też znaleźć agaty, które mają różne kształty i barwy od żółtej przez niebieską, zieloną po szarobiałą. Agaty występują we wszystkich partiach wyrobiska.

UWAGA! Kamieniołom to kopalnia odkrywkowa, gdzie naturalnym zagrożeniem moża być osuwanie się zbocza, a nawet obrywanie skał. Dlatego podczas jego penetracji wskazana jest ostrożność, asekuracja innych osób i oczywiście posiadanie kasków ochronnych.

Kościół św. Piotra i Pawła

Kościół św. Piotra i Pawła to jeden z najcenniejszych zabytków Pogórza Kaczawskiego. Postawiony w latach 1260-1270. Rozbudowano go (prezbiterium) w XIV w., natomiast w  XIX w. został przebudowany.

To na co warto zwrócić uwagę, to XIV-wieczne freski w prezbiterium, wśród których znajduje się m.in. św. Jerzy walczący ze smokiem. Warto zainteresować się także drewnianym polichromowanym ołtarzem z 1613 r. i kamienną chrzcielnicą z 1549 r. oraz obrazami olejnymi z XVII w.

Zagroda danieli

Ranczo Okole to zaprzyjaźnione gospodarstwo agroturytyczne, w którym można podziwiać niezwykłe stado danieli zamieszkujące pokaźny zagrodzony teren w pobliżu zabudowań. Daniel jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym zwierzęciem parkowym w Europie. Są to zwierzęta ostrożne lecz zarazem towarzyskie. Mają bardzo wyostrzone zmysły, słuchem i węchem dorównują jeleniowi, mają natomiast lepszy od niego wzrok, do tego stopnia, iż potrafią odróżnić od tła stojącego nieruchomo człowieka.

1346758755 dama1

Daniele z Lubiechowej są przyzwyczajone do ludzi i z zaciekawieniem obserwują turystów licząc na smaczne kąski. Dokarmianie tych pięknych zwierząt może być ciekawym zajęciem szczególnie dla dzieci.

 

Nowy Kościół i Różana

Nowy Kościół to malownicza wioska w Sudetach położona na Pogórzu Kaczawskim. Na liście zabytków zlokalizowanych w tej miejscowości znajdują się:

 • ruina romańskiego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny.
 • budynek bramny z XV/XVI w.
 • park z pierwszej poł. XIX w.
nowy kosciol

Okolice wsi Nowy Kościół i pobliskiej osady Różana to miejsca, gdzie znajdują się najbardziej znane i największe w Polsce złoża agatów. Bryły agatowe najczęściej mają średnicę około 10 cm, ale bywają też geody 20-to, a nawet 50-cio centymetrowe. W południowo-wschodnim zboczu góry Wołek koło wsi Różana istniał niegdyś stary kamieniołom, w którym wydobywano agaty wstęgowe uważane za najpiękniejsze, a jednocześnie za występujące najrzadziej. Agaty z tego terenu są bardzo cenione i nadają się do obróbki artystycznej.

e3

 

Sokołowiec

Sokołowiec to kolejna niewielka miejscowość położona w Sudetach, mieszcząca w sobie liczne warte obejrzenia zabytki. Pośród nich jest:

 • Kościół p.w. św. Jadwigi, we wnętrzu którego można zobaczyć bogate, w przeważającej mierze barokowe wyposażenie.
 • Pałac dolny pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku, przy którym znajduje się rozległy park krajobrazowy z XVIII/XIX w. oraz dawne budynki gospodarcze.
 • Pałac środkowy z końca XVIII w. - obecnie zachowały się tylko mury. Przed dworem zlokalizowane są budynki gospodarcze oraz pozostałości niewielkiego parku z XVII/XVIII w.
 • Pałac górny powstały w XIX w. - w przyziemiu zachowały się sklepienia sieciowe, a w holu strop kasetonowy ze znakami zodiaku. Obecnie jest własnością prywatną. Do pałacu przylega park krajobrazowy założony w XIX w.
sokolowiec gorny
 • Agroturystyka Dolny Śląsk to najlepsza propozycja na urlop.

  Kiedy nadchodzi długo wyczekiwany czas urlopu, warto pojechać w okolice sprzyjające odprężeniu, gdzie panuje spokój i cisza. Z pewnością dobrym wyborem będzie agroturystyka na Dolnym Śląsku, która jest wprost wymarzonym miejscem na wypoczynek. W szczególności polecamy urokliwą miejscowość Sędziszowa i nasze gospodarstwo, w którym ugościmy Państwa w wygodnych pokojach i zadbamy o miły pobyt. Przekonają się Państwo o naszej gościnności, z której przecież my Polacy słyniemy na świecie. Dzięki panującej u nas przemiłej atmosferze, poprawi się Państwu samopoczucie i powróci humor.

  Osoby, które nie lubią błogiego lenistwa też znajdą coś dla siebie. Agroturystyka na Dolnym Śląsku ma tę zaletę, że położona jest w okolicy obfitującej w atrakcje turystyczne. Warto odwiedzić m.in. Kościół św. Katarzyny, Muzeum Złota lub wybrać się nad Kolorowe Jeziorka. Nasze gospodarstwo ulokowane jest nad rzeką, w zacisznym, urokliwym miejscu u podnóża góry Wielisławki. To doskonała baza wypadowa do okolicznych miejscowości. Takie położenie sprawa, że można poczuć się u nas jak w bajce i odpocząć od miejskiego zgiełku i pośpiechu.

  Agroturystyka Sędziszowa idealnym miejscem na aktywny wypoczynek.

  Niewątpliwe walory turystyczne tej okolicy sprawiają, że agroturystyka Dolnego Śląska należy do najbardziej interesujących propozycji na spędzenie urlopu. Sędziszowa położona w bliskiej okolicy Szklarskiej Poręby czy Karpacza, to doprawdy doskonały wybór na spędzenie atrakcyjnych, aktywnych wakacji. Dlatego szczerze zachęcamy do przyjazdu w nasze progi skąd łatwo udać się do wszystkich wartych obejrzenia punktów. W agroturystyce EDEN do Państwa dyspozycji jest m.in. duży ogród z mnóstwem zieleni, miejsce na biesiady na świeżym powietrzu czy sala z kominkiem.

 • Agroturystyka dolnośląskie walory przyrodnicze i turystyczne.

  Do urzeczywistnienia idei aktywnego podejścia do wypoczynku idealnie nadają się gospodarstwa agroturystyczne, zlokalizowane w rejonach sprzyjających rekreacji. Prym w tym wiedzie województwo dolnośląskie, gdzie rozwinięta baza agroturystyczna, pozwala na wybranie dogodnego miejsca na odprężenie i powrót energii. Piesze wędrówki po górach czy spacery wśród pól i lasów, sprawią, że pozbędą się Państwo towarzyszących nam na co dzień stresów.

  Gorąco zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej oferty naszego gospodarstwa w miejscowości Sędziszowa, gdzie spotkają się Państwo z serdecznym przyjęciem i usługami na najwyższym poziomie. Przykładamy wagę by Goście czuli się u nas komfortowo i powrócili do domu z miłymi wspomnieniami. Po zwiedzaniu okolicy można zasiąść z orzeźwiającym napojem w dłoni, w pełnym zieleni ogrodzie i delektować się ciszą. Agroturystyka w dolnośląskim to szeroki zakres możliwości spędzania wolnego, dzięki czemu zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i amatorzy błogiego relaksu znajdą dla siebie odpowiednią propozycję.

  Agroturystyka EDEN na Dolnym Śląsku to gwarancja udanego wypoczynku.

  Z agroturystyki w dolnośląskim warto korzystać przez cały rok, bowiem każda pora ma tutaj swój niepowtarzalny urok. Niezależnie od sezonu można dobrać też stosowne atrakcje.  Kąpiele słoneczne, wędrówki po górach czy wędkowanie to idealna propozycja na lato. Natomiast zimą można pokusić się na szusowanie na nartach zimą. Masy śniegu pozwolą na rzucanie się śnieżkami z dziećmi lub lepienie bałwana, co z pewnością pozytywnie wpłynie na relacje rodzinne. Warto polecić pobyt w naszej Agroturystyce EDEN, także ze względu na jej położenie, które gwarantuje przebywanie w rześkim i zdrowym klimacie, pozwalając odpocząć organizmowi od miejskich spalin.

 • Agroturystyka Sudety to pasjonujące wycieczki krajoznawcze.

  Sudety to region atrakcyjny nie tylko przez wzgląd na interesujące szlaki turystyczne i walory krajobrazowe, ale też ciekawe zabytki budowlane i przyrodnicze. Wiele z nich ma intrygującą historię, czym przyciąga rzesze turystów. Aby móc zapoznać się bogatą ofertą atrakcji turystycznych warto skorzystać z propozycji agroturystyki w Sudetach, stanowiącej idealną bazę podczas pobytu w tym regionie. Warto pofatygować się do Zamku Grodziec i Zamku Czocha, oszałamiających budowli, w których odbywają się cykliczne imprezy będące dodatkowym urozmaiceniem wycieczki.

  Kwatery prywatne w miejscowości Sędziszowa, to możliwość noclegu w dogodnych warunkach, ciepły i smaczny posiłek oraz domowa atmosfera i bliskość wielu ciekawych zakątków. Jednym z nich są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa agroturystycznego Eden "Organy Wielisławskie", które są nadzwyczaj widowiskowym pomnikiem przyrody na zboczu Wielisławki.  Agroturystyka w Sudetach to idealna propozycja na spędzenie czasu z rodziną, pełnego beztroski i radości.

  Pobyt w Sudetach to możliwość obcowania z naturą.

  Bajeczne krajobrazy to dodatkowy atut tego regionu, przepiękne rozległe tereny budzą zachwyt i sprawiają, że człowiek zaczyna czuć się szczęśliwy. Obcowanie z naturą koi nerwy i zdecydowanie poprawia nastrój. Agroturystyka w Sudetach cieszy się dużą popularnością, co nie budzi zdziwienia, bowiem okolica ma do zaoferowania doprawdy wiele atrakcji. Zapraszamy do naszego gospodarstwa, zapewniając, że nie będziemy szczędzić wysiłków, aby pobyt u nas upłynął Państwu w ciepłej i serdecznej atmosferze. Zarówno Sudety, jak i nasza agroturystyka ma wiele do zaproponowania, o czym warto się przekonać osobiście. Zachęcamy do przyjazdu z dziećmi, które też na pewno nie będą się u nas nudzić.

 • Noclegi dolnośląskie baza wypadowa do rozlicznych atrakcji.

  Osobom planującym urlop, polecamy malowniczy region Sudetów. Wybór noclegów w województwie dolnośląskim jest szeroki, chociażby nasze gospodarstwo agroturystyczne EDEN. Nasz dom zlokalizowany jest w spokojnej miejscowości Sędziszowa i wszystkich Państwa gorąco zaprasza w swoje progi.  Osoby preferujące spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny, ale niezbyt forsujący mogą wędrować do woli, gdyż okolica obfituje w szlaki turystyczne.

  Warte zwiedzenia są ruiny zamku zbójnickiego i karczmy leżące na szczycie góry Wielisławka. Po wejściu się na górę podziwiać można zachwycającą panoramę Gór Kaczawskich. Miłośnikom wrażeń polecamy znajdującą się w pobliżu Jaskinię Wielisławską, która cieszy się powodzeniem wśród grotołazów. To zaledwie mały ułamek propozycji na spędzenie czasu. Jak widać warto rozejrzeć się za noclegami w województwie dolnośląskim, gdyż każdy znajdzie tu atrakcje dopasowane do swoich możliwości i upodobań.

  Dolnośląskie wabi licznymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci.

  Okolica posiada także wiele atrakcji dla dzieci, aby i one mogły powrócić pełne pozytywnych wrażeń. Chcąc zapewnić rozrywkę swoim pociechom warto zaplanować wizytę w muzeum zabawek w Karpaczu, gdzie będą miały okazję zobaczyć, czym bawili się ich rodzice. A Western City w Ściegnach pozwoli przenieść się na daleki dziki zachód. Noclegi w dolnośląskim to gwarancja udanych wakacji, wypełnionych w równym stopniu relaksem i rozrywką. To idealna odskocznia od codzienności, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Gorąco polecamy wizytę w naszym gospodarstwie agroturystycznym, a z pewnością zechcą Państwo do nas znowu powrócić.

 • Wakacje w Sudetach to gwarancja udanego wypoczynku.

  Tempo życia w dzisiejszym świecie jest tak wielkie, że często odbija się to naszym zdrowiu. Warto czasem zwolnić i pozwolić sobie na zasłużony wypoczynek. Wakacje w Sudetach to idealna propozycja na złapanie oddechu i zregenerowanie sił. Okolica sprzyja pieszym wędrówkom i przejażdżkom rowerowym, a zdrowy rześki klimat korzystnie wpływa na zdrowie. Region bogaty jest w różnorodne atrakcje turystyczne i sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, a jak wiadomo nic tak nie poprawia samopoczucia jak ruch.

  Wakacje w Sudetach to możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków i obcowania z naturą. Osoby, które lubią piesze wędrówki mają do wyboru wiele interesujących krajobrazowo tras. Dodatkowym walorem tej okolicy jest fakt, że jest atrakcyjna o każdej porze roku. Planując wakacje w Sudetach warto zdecydować się na skorzystanie z naszej oferty agroturystycznej, bowiem zastaną Państwo u nas miłą atmosferę, pyszne regionalne posiłki i wygodny nocleg.

  Agroturystyka EDEN to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi.

  Okolica obfituje w liczne szlaki piesze i rowerowe, więc miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością nie będą się nudzić. W naszej agroturystyce dysponujemy placem zabaw dla dzieci, zatem i pociechy będą zadowolone. Wakacje w Sudetach to magiczny czas, który pozwoli na oderwanie się od szarej rzeczywistości i zapomnienie o problemach. Czarowne krajobrazy inspirują do robienia zdjęć, które są doskonałą pamiątką. Wspólne ich oglądanie z rodziną, znów pozwoli przenieść się do tej uroczej okolicy, gdzie czas płynie wolniej. Szczerze polecamy skorzystanie z oferty Agroturystyki Eden, gdzie znajdziecie wymarzone warunki do wypoczynku. Zapraszamy na wakacje w Sudety.

 • Noclegi Góry Kaczawskie pomysł na romantyczny wypad we dwoje.

  Sudety to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji, ferii czy choćby weekendu. Polecamy noclegi w Górach Kaczawskich, będące idealną bazą wypadową do wszystkich atrakcji w okolicy. Parki krajobrazowe na tym terenie pozwalają na obcowanie z przyrodą, a wędrując ścieżkami dydaktycznym można poznać otaczającą przyrodę. Nasz region jest też doskonałym miejscem na romantyczny wypad we dwoje. Nastrojowość tego miejsca, wszechobecny spokój i bajeczne widoki sprzyjają czułym, długim  spacerom.

  Jeśli podjęli Państwo decyzję na przyjazd w te okolice, polecamy naszą agroturystykę EDEN w miejscowości Sędziszowa, która leży u podnóża Gór Kaczawskich. Posiadamy apartament małżeński, dając tym samym możliwość spędzenia nastrojowego pobytu, w magicznym wprost zakątku. Jeśli chcesz oderwać się od codziennych problemów, ukoić nerwy i zregenerować siły zarezerwuj noclegi w Górach Kaczawskich jak najprędzej. Znajdą Państwo u nas serdeczną atmosferę, schludne i estetyczne pokoje i miłą obsługę.

  Cykliczne imprezy dodatkowym urozmaiceniem pobytu.

  Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, to noclegi w Górach Kaczawskich są właśnie dla Ciebie. Regenerujący sen w zdrowym klimacie, pozwoli z nowymi siłami wyruszyć na wędrówki po okolicy. Liczne szlaki turystyczne dają możliwość rekreacji i pozwalają dotrzeć do ciekawych miejsc, a przy okazji poznać ciekawą historię regionu. Odbywające się na tym terenie cykliczne imprezy stanowią dodatkowe uatrakcyjnienie pobytu. To wszystko w otoczeniu malowniczych krajobrazów, które potrafią zachwycić każdego. Ufamy, że pobyt w naszej agroturystyce usatysfakcjonuje każdego z Państwa, a do swoich obowiązków wrócicie pełni nowych sił i wzbogaceni o miłe wspomnienia.

Atrakcje turystyczne w naszej okolicy