Góry i Pogórze Kaczawskie

 

Kraina Wygasłych Wulkanów

Położone w południowo-zachodniej części kraju Góry Kaczawskie są częścią górskiego pasma Sudetów Zachodnich. Przebiegającą opłudnikowo osią regionu jest dolina rzeki Kaczawy, od której pochodzi nazwa gór i pogórza. Łącznie Góry i Pogórze Kaczawskie zajmują obszar 1075 km2.

Góry i Pogórze Kaczawskie to jedyny w region w naszym kraju, w którym można spotkać relikty wszystkich okresów wulkanizmu, jakie miały miejsce na obszarze Polski. Na tym stosunkowo niewielkim terenie wymieszały się ślady prawie wszystkich okresów geologicznych i wiele z nich to obecnie atrakcje turystyczne. Aktywne procesy geologiczne sprawiły, że przez wieki powstało tu niezwykłe bogactwo skał i minerałów.

gory i pogorze kaczawskie

Ukształtowanie powierzchni Gór Kaczawskich, atrakcje turystyczne oraz bogata sieć szlaków pieszych pozwalają na uprawianie różnych form turystyki. Góry Kaczawskie stanowią rewelacyjne miejsce do długich spacerów i wycieczek rowerowych. Na miłośników dwóch kółek czeka gęsta sieć dróg, z rzadka uczęszczanych przez samochody, a także liczne dróżki leśne. Góry te prócz tego, są doskonałym punktem widokowym na wał Karkonoszy i na Góry Izerskie. Góry i Pogórze Kaczawskie to region bardzo interesujący zarówno dla miłośników natury jak i zabytków. Kraina Wygasłych Wulkanów jest bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania nieomalże całego Dolnego Śląska i Sudetów.

 

Zamek Grodziec

Grodziec, to mała lecz urocza miejscowość, której największą atrakcją jest gotycko-renesansowy zamek. Wzniesiony został na bazaltowym, powulkanicznym malowniczym wzgórzu, na wysokości 389 m n.p.m.

zamek grodziec

W chwili obecnej na zamku odbywają się liczne imprezy o zasięgu nawet międzynarodowym. Istnieje możliwość urządzenia ogniska dla grup zorganizowanych. Zamek czynny od poniedziałku do niedzieli, przez okrągły rok.

 

Zamek Bolków

Bolków powstał jako osada targowa w XIII wieku. Pomyślny rozwój zawdzięczał dogodnemu położeniu na szlaku handlowym wiodącym z Czech do Legnicy, a także opiece książąt rezydujących na miejscowym zamku. Tę gotycką budowlę pozostającą dziś w trwałej ruinie, wzmiankowano po raz pierwszy w 1277 r. Ciekawostką Zamku Bolków jest przypuszczenie, że w 1945 r. Niemcy ukryli tam bursztynową komnatę.

zamek bolkow

Corocznie, na przełomie lipca i sierpnia, na zamku w Bolkowie odbywa się Castle Party, jeden z największych w Europie festiwali muzyki w klimacie rocka gotyckiego. Festiwal trwa cztery dni od godzin popołudniowych do późnych godzin nocnych, zarówno na zamku, jak i w klubach.

 

Zamek Lipa

Zamek w Lipie postawiono prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku, a w XVII i XIX w został przebudowany. Powszechnie przyjmuje się, że zbudowano go z inicjatywy przedstawiciela jednego ze śląskich rodów rycerskich, jednakże wybrane źródła wiążą go z zakonem templariuszy. W 1821 r. budowla została częściowo rozebrana.

zamek lipa

W 15 lat później właściciel odrestaurował i przebudował zamek w stylu neogotyckim. Jednakże podczas II-ej wojny światowej uległ zniszczeniu i jak dotąd nie został odbudowany. Pomimo takiego smutnego obrazu warto czym prędzej zobaczyć to, co jeszcze się zachowało, ruina wciąż bowiem zachwyca atrakcyjną formą i wabi aurą tajemniczości podsycaną przez mnogość mrocznych pomieszczeń, przejść i zakamarków.

 

Jawor

Jawor to historyczne miasto na Dolnym Śląsku, wypełnione po brzegi zabytkowymi budynkami. Na uwagę zasługuje Kościół Pokoju wybudowany z drewna, słomy i gliny, na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 r. i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Godny uwagi jest fakt, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Co roku od maja do września w Jaworze odbywają się Koncerty Pokoju. Mają one miejsce w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju. Nastrojowa muzyka w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy i samo miejsce, stwarzają niepowtarzalną atmosferę i niezapomniane wrażenia.

jawor kosciol pokoju

Warte wspomnienia i odwiedzenia w Jaworze są Kościół pw. św. Marcina z XIII w., Kaplica pw. św. Wojciecha - dawniej jaworska synagoga, Zamek Piastowski postawiony około 1224, miejskie mury obronne z XIV-XV w, Baszta Strzegomska z XIV-XV w., teatr miejski z XVIII. Mnogość zabytkowych budynków przekłada się na niepowtarzalny klimat całego miasta.

 

Zagrodno

Zagrodno to jedna z najdłuższych wsi łańcuchowych na Dolnym Śląsku. Załozyli ją  frankońscy osadnicy sprowadzeni w te tereny przez Henryka Brodatego w XIII wieku. Rozciągnięta malowniczo wzdłuż potoku Skora posiada kilka interesujących zabytków. Najważniejszym z nich jest poewangelicki Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z XVIII wieku. Autorem projektu kościoła w Zagrodnie był nadworny architekt króla pruskiego, Carl Gotthard Langhans. Był on jednym z najwybitniejszych architektów wczesnego klasycyzmu.

zagrodno

 

Ostrzyca Proboszczowicka

Z pewnością warto skierować swoje kroki do rezerwatu przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”. Obejmuje on wierzchołek i zbocza wzniesienia Ostrzyca (450 m n.p.m.), ok. 2,5 km na południowy zachód od miejscowości Proboszczów. Wierzchołek wzgórza to komin wygasłego wulkanu i zarazem doskonały punkt widokowy. To integralna część urzekającego swą estetyką i tajemniczością Pogórza Kaczawskiego. Zawiera ciekawe okazy ze świata flory i fauny. Przez teren rezerwatu przechodzą szlaki turystyczne.

ostrzyca proboszczowicka
 

Wilcza Góra

Usytuowana na Pogórzu Kaczawskim Wilcza Góra, zwana również Wilkołakiem, to jedna z ciekawszych powulkanicznych atrakcji polskiej części Sudetów. Część góry objęta jest ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody Wilcza Góra, z bazaltową różą skalną. Na terenie rezerwatu rośnie niepowtarzalna roślinność. U podnóża góry mieszczą się dwie jaskinie: Wilcza Jama (7 m długości) i Niedźwiedzia Jama (2 m długości).

wilcza gora
 

Czartowska Skała

Czartowska Skała to powulkaniczne wzniesienie na Pogórzu Kaczawskim, o wysokości 463 m n.p.m. Jest to teren przychylny turystom. Położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy, jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Czartowską Skałę przecinają dawne wyrobiska kamieniołomów. Z góry roztacza się cudowny widok na Pogórze i Góry Kaczawskie, a w pogodne dni także na Karkonosze. Warto wybrać się na Czartowska Skałę dla tej rozległej panoramy i fascynujących widoków.

czartowska skala
 

Złotoryja

Złotoryja jest miastem położonym nad rzeką Kaczawą, na granicy Pogórza Kaczawskiego i Wysoczyzny Chojnowskiej. Miasto posiada wiele zabytkowych budynków dzięki czemu panuje tu niepowtarzalny klimat. Warta zwiedzenia jest Baszta Kowalska, która stanowi dobry punkt widokowy. Dostępna jest dla zwiedzających całorocznie. Warto skierować swoje kroki do Muzeum Złota. Znaczna część zbiorów pochodzi z daru Leopolda Schmetterlinga – nauczyciela i kolekcjonera urodzonego w Tarnopolu. Eksponaty pochodzą z różnych dziedzin: geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne. Godna uwagi jest Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta pod górą Św. Mikołaja, w której długość chodników do zwiedzania wynosi ok. 100 m.

zlotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek Złotoryi. Wzmiankowany w 1217 roku kościół był niegdyś budowlą obronną otoczoną fosą. Jest to świątynia gotycka z zachowanymi wieloma elementami romańskimi m.in. zakrystia i empory.

Kościół św. Jadwigi

Datowany na XIII wiek kościół po wielu przebudowach, dziś jest praktycznie świątynią barokową. Przylega do niej budynek klasztoru, w którego ogrodzie znajduje się gotycka kapliczka słupowa z XV wieku.

Kościół św. Mikołaja

Kościół wybudowany został w XIV wieku, a później był kilkakrotnie przebudowywany. Posiada gotycki portal uskokowy z bogatą dekoracją roślinna. Na ścianach liczne epitafia i płyty nagrobne z XV-XIX wieku.

Każdego roku pod koniec maja odbywają się Dni Złotoryi. Jednym z najważniejszych wydarzeń są wówczas Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota.

 

Świny

Świny to niewielka miejscowość na północ od Bolkowa. Od początku swojego istnienia wioska związana była z położonym na stromym wzniesieniu zamkiem. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie zespół budynków pochodzących z różnych epok.

Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne. Okolica ze względu na przepiękne krajobrazy, sprzyja wędrówkom i wypadom krajoznawczym.

zamek swiny
 

Wąwóz Myśliborski

Wąwóz Myśliborski to rezerwat przyrody zlokalizowany nad potokiem Jawornik. Z myślą o turystach stworzona tu została ścieżka przyrodnicza, której przejście zajmuje około 1,5 godziny. Część wąwozu jest niedostępna dla turystów, ze względu na występowanie tu paproci - języcznika zwyczajnego, będącego pod ścisłą ochroną.

wawoz mysliborski

Ścieżka dydaktyczna wiedzie początkowo wąwozem wzdłuż potoku Jawornika wprost do miejsca, gdzie jest on już dostępny dla turystów. Porozmieszczane tablice informacyjne pozwalają zapoznać się ze środowiskiem okolicy, występującą florą i fauną. Warto wybrać się grupą zorganizowaną z przewodnikiem.

 • Agroturystyka Dolny Śląsk to najlepsza propozycja na urlop.

  Kiedy nadchodzi długo wyczekiwany czas urlopu, warto pojechać w okolice sprzyjające odprężeniu, gdzie panuje spokój i cisza. Z pewnością dobrym wyborem będzie agroturystyka na Dolnym Śląsku, która jest wprost wymarzonym miejscem na wypoczynek. W szczególności polecamy urokliwą miejscowość Sędziszowa i nasze gospodarstwo, w którym ugościmy Państwa w wygodnych pokojach i zadbamy o miły pobyt. Przekonają się Państwo o naszej gościnności, z której przecież my Polacy słyniemy na świecie. Dzięki panującej u nas przemiłej atmosferze, poprawi się Państwu samopoczucie i powróci humor.

  Osoby, które nie lubią błogiego lenistwa też znajdą coś dla siebie. Agroturystyka na Dolnym Śląsku ma tę zaletę, że położona jest w okolicy obfitującej w atrakcje turystyczne. Warto odwiedzić m.in. Kościół św. Katarzyny, Muzeum Złota lub wybrać się nad Kolorowe Jeziorka. Nasze gospodarstwo ulokowane jest nad rzeką, w zacisznym, urokliwym miejscu u podnóża góry Wielisławki. To doskonała baza wypadowa do okolicznych miejscowości. Takie położenie sprawa, że można poczuć się u nas jak w bajce i odpocząć od miejskiego zgiełku i pośpiechu.

  Agroturystyka Sędziszowa idealnym miejscem na aktywny wypoczynek.

  Niewątpliwe walory turystyczne tej okolicy sprawiają, że agroturystyka Dolnego Śląska należy do najbardziej interesujących propozycji na spędzenie urlopu. Sędziszowa położona w bliskiej okolicy Szklarskiej Poręby czy Karpacza, to doprawdy doskonały wybór na spędzenie atrakcyjnych, aktywnych wakacji. Dlatego szczerze zachęcamy do przyjazdu w nasze progi skąd łatwo udać się do wszystkich wartych obejrzenia punktów. W agroturystyce EDEN do Państwa dyspozycji jest m.in. duży ogród z mnóstwem zieleni, miejsce na biesiady na świeżym powietrzu czy sala z kominkiem.

 • Agroturystyka dolnośląskie walory przyrodnicze i turystyczne.

  Do urzeczywistnienia idei aktywnego podejścia do wypoczynku idealnie nadają się gospodarstwa agroturystyczne, zlokalizowane w rejonach sprzyjających rekreacji. Prym w tym wiedzie województwo dolnośląskie, gdzie rozwinięta baza agroturystyczna, pozwala na wybranie dogodnego miejsca na odprężenie i powrót energii. Piesze wędrówki po górach czy spacery wśród pól i lasów, sprawią, że pozbędą się Państwo towarzyszących nam na co dzień stresów.

  Gorąco zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej oferty naszego gospodarstwa w miejscowości Sędziszowa, gdzie spotkają się Państwo z serdecznym przyjęciem i usługami na najwyższym poziomie. Przykładamy wagę by Goście czuli się u nas komfortowo i powrócili do domu z miłymi wspomnieniami. Po zwiedzaniu okolicy można zasiąść z orzeźwiającym napojem w dłoni, w pełnym zieleni ogrodzie i delektować się ciszą. Agroturystyka w dolnośląskim to szeroki zakres możliwości spędzania wolnego, dzięki czemu zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i amatorzy błogiego relaksu znajdą dla siebie odpowiednią propozycję.

  Agroturystyka EDEN na Dolnym Śląsku to gwarancja udanego wypoczynku.

  Z agroturystyki w dolnośląskim warto korzystać przez cały rok, bowiem każda pora ma tutaj swój niepowtarzalny urok. Niezależnie od sezonu można dobrać też stosowne atrakcje.  Kąpiele słoneczne, wędrówki po górach czy wędkowanie to idealna propozycja na lato. Natomiast zimą można pokusić się na szusowanie na nartach zimą. Masy śniegu pozwolą na rzucanie się śnieżkami z dziećmi lub lepienie bałwana, co z pewnością pozytywnie wpłynie na relacje rodzinne. Warto polecić pobyt w naszej Agroturystyce EDEN, także ze względu na jej położenie, które gwarantuje przebywanie w rześkim i zdrowym klimacie, pozwalając odpocząć organizmowi od miejskich spalin.

 • Agroturystyka Sudety to pasjonujące wycieczki krajoznawcze.

  Sudety to region atrakcyjny nie tylko przez wzgląd na interesujące szlaki turystyczne i walory krajobrazowe, ale też ciekawe zabytki budowlane i przyrodnicze. Wiele z nich ma intrygującą historię, czym przyciąga rzesze turystów. Aby móc zapoznać się bogatą ofertą atrakcji turystycznych warto skorzystać z propozycji agroturystyki w Sudetach, stanowiącej idealną bazę podczas pobytu w tym regionie. Warto pofatygować się do Zamku Grodziec i Zamku Czocha, oszałamiających budowli, w których odbywają się cykliczne imprezy będące dodatkowym urozmaiceniem wycieczki.

  Kwatery prywatne w miejscowości Sędziszowa, to możliwość noclegu w dogodnych warunkach, ciepły i smaczny posiłek oraz domowa atmosfera i bliskość wielu ciekawych zakątków. Jednym z nich są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa agroturystycznego Eden "Organy Wielisławskie", które są nadzwyczaj widowiskowym pomnikiem przyrody na zboczu Wielisławki.  Agroturystyka w Sudetach to idealna propozycja na spędzenie czasu z rodziną, pełnego beztroski i radości.

  Pobyt w Sudetach to możliwość obcowania z naturą.

  Bajeczne krajobrazy to dodatkowy atut tego regionu, przepiękne rozległe tereny budzą zachwyt i sprawiają, że człowiek zaczyna czuć się szczęśliwy. Obcowanie z naturą koi nerwy i zdecydowanie poprawia nastrój. Agroturystyka w Sudetach cieszy się dużą popularnością, co nie budzi zdziwienia, bowiem okolica ma do zaoferowania doprawdy wiele atrakcji. Zapraszamy do naszego gospodarstwa, zapewniając, że nie będziemy szczędzić wysiłków, aby pobyt u nas upłynął Państwu w ciepłej i serdecznej atmosferze. Zarówno Sudety, jak i nasza agroturystyka ma wiele do zaproponowania, o czym warto się przekonać osobiście. Zachęcamy do przyjazdu z dziećmi, które też na pewno nie będą się u nas nudzić.

 • Noclegi dolnośląskie baza wypadowa do rozlicznych atrakcji.

  Osobom planującym urlop, polecamy malowniczy region Sudetów. Wybór noclegów w województwie dolnośląskim jest szeroki, chociażby nasze gospodarstwo agroturystyczne EDEN. Nasz dom zlokalizowany jest w spokojnej miejscowości Sędziszowa i wszystkich Państwa gorąco zaprasza w swoje progi.  Osoby preferujące spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny, ale niezbyt forsujący mogą wędrować do woli, gdyż okolica obfituje w szlaki turystyczne.

  Warte zwiedzenia są ruiny zamku zbójnickiego i karczmy leżące na szczycie góry Wielisławka. Po wejściu się na górę podziwiać można zachwycającą panoramę Gór Kaczawskich. Miłośnikom wrażeń polecamy znajdującą się w pobliżu Jaskinię Wielisławską, która cieszy się powodzeniem wśród grotołazów. To zaledwie mały ułamek propozycji na spędzenie czasu. Jak widać warto rozejrzeć się za noclegami w województwie dolnośląskim, gdyż każdy znajdzie tu atrakcje dopasowane do swoich możliwości i upodobań.

  Dolnośląskie wabi licznymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci.

  Okolica posiada także wiele atrakcji dla dzieci, aby i one mogły powrócić pełne pozytywnych wrażeń. Chcąc zapewnić rozrywkę swoim pociechom warto zaplanować wizytę w muzeum zabawek w Karpaczu, gdzie będą miały okazję zobaczyć, czym bawili się ich rodzice. A Western City w Ściegnach pozwoli przenieść się na daleki dziki zachód. Noclegi w dolnośląskim to gwarancja udanych wakacji, wypełnionych w równym stopniu relaksem i rozrywką. To idealna odskocznia od codzienności, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Gorąco polecamy wizytę w naszym gospodarstwie agroturystycznym, a z pewnością zechcą Państwo do nas znowu powrócić.

 • Wakacje w Sudetach to gwarancja udanego wypoczynku.

  Tempo życia w dzisiejszym świecie jest tak wielkie, że często odbija się to naszym zdrowiu. Warto czasem zwolnić i pozwolić sobie na zasłużony wypoczynek. Wakacje w Sudetach to idealna propozycja na złapanie oddechu i zregenerowanie sił. Okolica sprzyja pieszym wędrówkom i przejażdżkom rowerowym, a zdrowy rześki klimat korzystnie wpływa na zdrowie. Region bogaty jest w różnorodne atrakcje turystyczne i sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, a jak wiadomo nic tak nie poprawia samopoczucia jak ruch.

  Wakacje w Sudetach to możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków i obcowania z naturą. Osoby, które lubią piesze wędrówki mają do wyboru wiele interesujących krajobrazowo tras. Dodatkowym walorem tej okolicy jest fakt, że jest atrakcyjna o każdej porze roku. Planując wakacje w Sudetach warto zdecydować się na skorzystanie z naszej oferty agroturystycznej, bowiem zastaną Państwo u nas miłą atmosferę, pyszne regionalne posiłki i wygodny nocleg.

  Agroturystyka EDEN to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi.

  Okolica obfituje w liczne szlaki piesze i rowerowe, więc miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością nie będą się nudzić. W naszej agroturystyce dysponujemy placem zabaw dla dzieci, zatem i pociechy będą zadowolone. Wakacje w Sudetach to magiczny czas, który pozwoli na oderwanie się od szarej rzeczywistości i zapomnienie o problemach. Czarowne krajobrazy inspirują do robienia zdjęć, które są doskonałą pamiątką. Wspólne ich oglądanie z rodziną, znów pozwoli przenieść się do tej uroczej okolicy, gdzie czas płynie wolniej. Szczerze polecamy skorzystanie z oferty Agroturystyki Eden, gdzie znajdziecie wymarzone warunki do wypoczynku. Zapraszamy na wakacje w Sudety.

 • Noclegi Góry Kaczawskie pomysł na romantyczny wypad we dwoje.

  Sudety to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji, ferii czy choćby weekendu. Polecamy noclegi w Górach Kaczawskich, będące idealną bazą wypadową do wszystkich atrakcji w okolicy. Parki krajobrazowe na tym terenie pozwalają na obcowanie z przyrodą, a wędrując ścieżkami dydaktycznym można poznać otaczającą przyrodę. Nasz region jest też doskonałym miejscem na romantyczny wypad we dwoje. Nastrojowość tego miejsca, wszechobecny spokój i bajeczne widoki sprzyjają czułym, długim  spacerom.

  Jeśli podjęli Państwo decyzję na przyjazd w te okolice, polecamy naszą agroturystykę EDEN w miejscowości Sędziszowa, która leży u podnóża Gór Kaczawskich. Posiadamy apartament małżeński, dając tym samym możliwość spędzenia nastrojowego pobytu, w magicznym wprost zakątku. Jeśli chcesz oderwać się od codziennych problemów, ukoić nerwy i zregenerować siły zarezerwuj noclegi w Górach Kaczawskich jak najprędzej. Znajdą Państwo u nas serdeczną atmosferę, schludne i estetyczne pokoje i miłą obsługę.

  Cykliczne imprezy dodatkowym urozmaiceniem pobytu.

  Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, to noclegi w Górach Kaczawskich są właśnie dla Ciebie. Regenerujący sen w zdrowym klimacie, pozwoli z nowymi siłami wyruszyć na wędrówki po okolicy. Liczne szlaki turystyczne dają możliwość rekreacji i pozwalają dotrzeć do ciekawych miejsc, a przy okazji poznać ciekawą historię regionu. Odbywające się na tym terenie cykliczne imprezy stanowią dodatkowe uatrakcyjnienie pobytu. To wszystko w otoczeniu malowniczych krajobrazów, które potrafią zachwycić każdego. Ufamy, że pobyt w naszej agroturystyce usatysfakcjonuje każdego z Państwa, a do swoich obowiązków wrócicie pełni nowych sił i wzbogaceni o miłe wspomnienia.

Atrakcje turystyczne w naszej okolicy