Warto zobaczyć w naszych okolicach

Góry i Pogórze Kaczawskie

Agroturystyka Eden oferuje noclegi

Góry i Pogórze Kaczawskie

Kraina wygasłych wulkanów

Położone w południowo-zachodniej części kraju Góry Kaczawskie są częścią górskiego pasma Sudetów Zachodnich. Przebiegającą opłudnikowo osią regionu jest dolina rzeki Kaczawy, od której pochodzi nazwa gór i pogórza. Łącznie Góry i Pogórze Kaczawskie zajmują obszar 1075 km2.

Góry i Pogórze Kaczawskie to jedyny w region w naszym kraju, w którym można spotkać relikty wszystkich okresów wulkanizmu, jakie miały miejsce na obszarze Polski. Na tym stosunkowo niewielkim terenie wymieszały się ślady prawie wszystkich okresów geologicznych i wiele z nich to obecnie atrakcje turystyczne. Aktywne procesy geologiczne sprawiły, że przez wieki powstało tu niezwykłe bogactwo skał i minerałów.


Kraina wygasłych wulkanów

Ukształtowanie powierzchni Gór Kaczawskich, atrakcje turystyczne oraz bogata sieć szlaków pieszych pozwalają na uprawianie różnych form turystyki. Góry Kaczawskie stanowią rewelacyjne miejsce do długich spacerów i wycieczek rowerowych. Na miłośników dwóch kółek czeka gęsta sieć dróg, z rzadka uczęszczanych przez samochody, a także liczne dróżki leśne. Góry te prócz tego, są doskonałym punktem widokowym na wał Karkonoszy i na Góry Izerskie. Góry i Pogórze Kaczawskie to region bardzo interesujący zarówno dla miłośników natury jak i zabytków. Kraina Wygasłych Wulkanów jest bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania nieomalże całego Dolnego Śląska i Sudetów.

Zamek Grodziec

Grodziec, to mała lecz urocza miejscowość, której największą atrakcją jest gotycko-renesansowy zamek. Wzniesiony został na bazaltowym, powulkanicznym malowniczym wzgórzu, na wysokości 389 m n.p.m.


Zamek Grodziec

W chwili obecnej na zamku odbywają się liczne imprezy o zasięgu nawet międzynarodowym. Istnieje możliwość urządzenia ogniska dla grup zorganizowanych. Zamek czynny od poniedziałku do niedzieli, przez okrągły rok.

Zamek Bolków

Bolków powstał jako osada targowa w XIII wieku. Pomyślny rozwój zawdzięczał dogodnemu położeniu na szlaku handlowym wiodącym z Czech do Legnicy, a także opiece książąt rezydujących na miejscowym zamku. Tę gotycką budowlę pozostającą dziś w trwałej ruinie, wzmiankowano po raz pierwszy w 1277 r. Ciekawostką Zamku Bolków jest przypuszczenie, że w 1945 r. Niemcy ukryli tam bursztynową komnatę.


Zamek Bolków

Corocznie, na przełomie lipca i sierpnia, na zamku w Bolkowie odbywa się Castle Party, jeden z największych w Europie festiwali muzyki w klimacie rocka gotyckiego. Festiwal trwa cztery dni od godzin popołudniowych do późnych godzin nocnych, zarówno na zamku, jak i w klubach.

Zamek Lipa

Zamek w Lipie postawiono prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku, a w XVII i XIX w został przebudowany. Powszechnie przyjmuje się, że zbudowano go z inicjatywy przedstawiciela jednego ze śląskich rodów rycerskich, jednakże wybrane źródła wiążą go z zakonem templariuszy. W 1821 r. budowla została częściowo rozebrana.


Zamek w Lipie

W 15 lat później właściciel odrestaurował i przebudował zamek w stylu neogotyckim. Jednakże podczas II-ej wojny światowej uległ zniszczeniu i jak dotąd nie został odbudowany. Pomimo takiego smutnego obrazu warto czym prędzej zobaczyć to, co jeszcze się zachowało, ruina wciąż bowiem zachwyca atrakcyjną formą i wabi aurą tajemniczości podsycaną przez mnogość mrocznych pomieszczeń, przejść i zakamarków.

Jawor

Jawor to historyczne miasto na Dolnym Śląsku, wypełnione po brzegi zabytkowymi budynkami. Na uwagę zasługuje Kościół Pokoju wybudowany z drewna, słomy i gliny, na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 r. i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Godny uwagi jest fakt, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Co roku od maja do września w Jaworze odbywają się Koncerty Pokoju. Mają one miejsce w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju. Nastrojowa muzyka w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy i samo miejsce, stwarzają niepowtarzalną atmosferę i niezapomniane wrażenia.


Kościół w Jaworze

Warte wspomnienia i odwiedzenia w Jaworze są Kościół pw. św. Marcina z XIII w., Kaplica pw. św. Wojciecha - dawniej jaworska synagoga, Zamek Piastowski postawiony około 1224, miejskie mury obronne z XIV-XV w, Baszta Strzegomska z XIV-XV w., teatr miejski z XVIII. Mnogość zabytkowych budynków przekłada się na niepowtarzalny klimat całego miasta.

Zagrodno

Zagrodno to jedna z najdłuższych wsi łańcuchowych na Dolnym Śląsku. Załozyli ją  frankońscy osadnicy sprowadzeni w te tereny przez Henryka Brodatego w XIII wieku. Rozciągnięta malowniczo wzdłuż potoku Skora posiada kilka interesujących zabytków.


Zagrodno

Najważniejszym z nich jest poewangelicki Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z XVIII wieku. Autorem projektu kościoła w Zagrodnie był nadworny architekt króla pruskiego, Carl Gotthard Langhans. Był on jednym z najwybitniejszych architektów wczesnego klasycyzmu.

Ostrzyca Proboszczowicka

Z pewnością warto skierować swoje kroki do rezerwatu przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”. Obejmuje on wierzchołek i zbocza wzniesienia Ostrzyca (450 m n.p.m.), ok. 2,5 km na południowy zachód od miejscowości Proboszczów.


Ostrzyca Proboszczowicka rezerwat przyrody

Wierzchołek wzgórza to komin wygasłego wulkanu i zarazem doskonały punkt widokowy. To integralna część urzekającego swą estetyką i tajemniczością Pogórza Kaczawskiego. Zawiera ciekawe okazy ze świata flory i fauny. Przez teren rezerwatu przechodzą szlaki turystyczne.

Wilcza Góra

Usytuowana na Pogórzu Kaczawskim Wilcza Góra, zwana również Wilkołakiem, to jedna z ciekawszych powulkanicznych atrakcji polskiej części Sudetów. Część góry objęta jest ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody Wilcza Góra, z bazaltową różą skalną.


Wilcza Góra Pogórze Kaczawskie

Na terenie rezerwatu rośnie niepowtarzalna roślinność. U podnóża góry mieszczą się dwie jaskinie: Wilcza Jama (7 m długości) i Niedźwiedzia Jama (2 m długości).


Czartowska Skała

Czartowska Skała to powulkaniczne wzniesienie na Pogórzu Kaczawskim, o wysokości 463 m n.p.m. Jest to teren przychylny turystom. Położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy, jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Czartowską Skałę przecinają dawne wyrobiska kamieniołomów.


Czartowska Skała Pogórze Kaczawskie

Z góry roztacza się cudowny widok na Pogórze i Góry Kaczawskie, a w pogodne dni także na Karkonosze. Warto wybrać się na Czartowska Skałę dla tej rozległej panoramy i fascynujących widoków.

Złotoryja

Złotoryja jest miastem położonym nad rzeką Kaczawą, na granicy Pogórza Kaczawskiego i Wysoczyzny Chojnowskiej. Miasto posiada wiele zabytkowych budynków dzięki czemu panuje tu niepowtarzalny klimat. Warta zwiedzenia jest Baszta Kowalska, która stanowi dobry punkt widokowy. Dostępna jest dla zwiedzających całorocznie.


Złotoryja

Warto skierować swoje kroki do Muzeum Złota. Znaczna część zbiorów pochodzi z daru Leopolda Schmetterlinga – nauczyciela i kolekcjonera urodzonego w Tarnopolu. Eksponaty pochodzą z różnych dziedzin: geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne. Godna uwagi jest Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta pod górą Św. Mikołaja, w której długość chodników do zwiedzania wynosi ok. 100 m.

Co warto zobaczyć w Złotoryi?

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Jest to najstarszy i najcenniejszy zabytek Złotoryi. Wzmiankowany w 1217 roku kościół był niegdyś budowlą obronną otoczoną fosą. Jest to świątynia gotycka z zachowanymi wieloma elementami romańskimi m.in. zakrystia i empory.

Kościół św. Jadwigi

Datowany na XIII wiek kościół po wielu przebudowach, dziś jest praktycznie świątynią barokową. Przylega do niej budynek klasztoru, w którego ogrodzie znajduje się gotycka kapliczka słupowa z XV wieku.

Kościół św. Mikołaja

Kościół wybudowany został w XIV wieku, a później był kilkakrotnie przebudowywany. Posiada gotycki portal uskokowy z bogatą dekoracją roślinna. Na ścianach liczne epitafia i płyty nagrobne z XV-XIX wieku.

Każdego roku pod koniec maja odbywają się Dni Złotoryi. Jednym z najważniejszych wydarzeń są wówczas Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota.

Świny

Świny to niewielka miejscowość na północ od Bolkowa. Od początku swojego istnienia wioska związana była z położonym na stromym wzniesieniu zamkiem. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie zespół budynków pochodzących z różnych epok.


Świny

Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne. Okolica ze względu na przepiękne krajobrazy, sprzyja wędrówkom i wypadom krajoznawczym.

Wąwóz Myśliborski

Wąwóz Myśliborski to rezerwat przyrody zlokalizowany nad potokiem Jawornik. Z myślą o turystach stworzona tu została ścieżka przyrodnicza, której przejście zajmuje około 1,5 godziny. Część wąwozu jest niedostępna dla turystów, ze względu na występowanie tu paproci - języcznika zwyczajnego, będącego pod ścisłą ochroną.


Wąwóz Myśliborski

Ścieżka dydaktyczna wiedzie początkowo wąwozem wzdłuż potoku Jawornika wprost do miejsca, gdzie jest on już dostępny dla turystów. Porozmieszczane tablice informacyjne pozwalają zapoznać się ze środowiskiem okolicy, występującą florą i fauną. Warto wybrać się grupą zorganizowaną z przewodnikiem.


AGROTURYSTYKA EDEN
Sędziszowa, ul. Złotoryjska 2
59-540 Świerzawa

Oferta

Zasady pobytu

Certyfikat jakości

Certyfikat Agroturystyka Eden

Odnowa biologiczna

DLA KLIENTÓW EDENU - 10% RABATU

Odnowa biologiczna w Świerzawie

Moc atrakcji w okolicy dla osób w każdym wieku

W poszukiwaniu wygasłych wulkanów zapraszamy do fascynującej krainy

Góry i Pogórze Kaczawskie

Agroturystykla Eden

Copyright © 2019   www.eden.agro.pl  Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Szczegóły Polityka Prywatności.